Dyskusyjny Klub Książki

Logo
   






Czytelniku, jeśli chcesz w dobrym towarzystwie spędzić czas i lubisz czytać książki, wstąp do naszego Klubu. Zapraszamy!



   Dyskusyjny Klub Książki działa przy naszej bibliotece od kwietnia 2007 roku. Powstał on z inicjatywy Instytutu Książki we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, która dostarcza Klubowiczom wcześniej wybrane przez nich książki, a także organizuje raz w roku spotkanie autorskie oraz szkolenia moderatorów.
Do Klubu może wstąpić każdy czytelnik należący do naszej biblioteki. Wstęp jest dobrowolny i bezpłatny.
Raz w miesiącu (oprócz lipca i sierpnia) Klubowicze spotykają się i dyskutują o ostatnio przeczytanej książce. Dyskusje oraz Klub prowadzi moderator, którym jest bibliotekarka naszej Filii, Beata Bogusławska.
Dyskusyjny Klub Książki to miejsce dla tych co lubią czytać książki i o nich rozmawiać, to dostęp do najlepszych książek, ciekawe spotkania z pisarzami i swobodna dyskusja.
Serdecznie zapraszamy do naszego Klubu wszystkich miłośników dobrej literatury! 

W związku z remontem biblioteki przy 
ul. Powstańców Wielkopolskich 3  Dyskusyjny Klub Książki został przeniesiony do Biblioteki nr 17 przy ul. Mackiewicza 35. Następne spotkanie odbędzie się 7 lutego 2018 roku o godzinie 17.00. Będziemy rozmawiali o książce Moniki Rakusy pt. "39.9".
          Serdecznie zapraszamy !


Pierwsze  w tym roku spotkanie...
 ...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 9 stycznia 2018 roku. 
Rozmawialiśmy o książce Diane Chamberlain pt."Światło nie może zgasnąć". Mówiliśmy o drzemiącej w każdym w nas potrzebie miłości i akceptacji. Naszym zdaniem to brak rodzicielskiej miłości wtrącił Annie w seksoholizm, a potrzeba akceptacji skazała "świętą Annie" na życie w kłamstwie. Zastanawialiśmy się czy stara latarniczka miała prawo wyjawić sekrety Annie - według nas jej wyznanie było swoistym katharsis, które pozwoliło bohaterom zyć dalej. Dyskutowaliśmy o różnych modelach wychowywania dzieci  jak na rozwój młodego człowieka wpływa brak wszelkich zakazów. Doszliśmy do wniosku, że , pewne zasady są konieczne ponieważ dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Mówiliśmy o znaczeniu latarni w Kiss River - jej zniszczenie  to symboliczne zakończenie pewnego etapu w życiu bohaterów powieści.

 Ostatnie  w tym roku spotkanie...
 ...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 12 grudnia 2017 roku. Rozmawialiśmy o książce Doris Lessing pt. "Lato przed zmierzchem".
Książka bardzo nam się podobała. Mimo upływu lat opis przeżyć bohaterki jest nadal aktualny.Zastanawialiśmy się nad tytułem książki. Doszliśmy do wniosku, że lato,  to mijająca młodość a zmierzch, to nadchodząca starość zaś "lato przed zmierzchem" to ostatnia szansa dla Kate Brown na zmiany i nowe doświadczenia. Mówiliśmy o potrzebie podobania się, która tkwi w każdej kobiecie - Kate przeżyła szok, gdy wieloletnie sąsiadki nie poznały je na ulicy.  Dyskutowaliśmy o jej nieudanym romansie z Jeffreyem, podróży do Hiszpanii i tajemniczej chorobie. Dziwiło nas, że Kate zamiast iść do lekarza zdała się na opiekę obsługi hotelowej. Rozmawialiśmy o międzynarodowych organizacjach pomocowych, które dużą część swoich funduszy wydają na biurokrację i konferencje - naszym zdaniem środki te można przeznaczyć na pomoc potrzebującym. Zaskoczył nas powrót bohaterki do domu i dzieci - myśleliśmy, że zacznie nowe życie i zrealizuje swoje marzenia.  Na zakończenie spotkania składaliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia. 
                     Wesołych Świąt i Do Siego Roku 2018 !



  
Poprzednie spotkanie...

...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 14 listopada 2017 roku. Dyskutowaliśmy o "Moich  Indiach" Jarosława Kreta. Zastanawialiśmy się z czym nam się kojarzą Indie -  dla nas Indie to upał, kurz i brud. To skojarzenie nie jest wynikiem uprzedzenia, ale  panującego w Indiach klimatu. Naszym zdaniem trudno jest utrzymać czystość w wilgotnym upale, gdy w ciągu paru sekund świeżo  włożone ubranie lepi się do spoconego ciała. W trakcie lektury zdobyliśmy wiele interesujących informacji np.: dowiedzieliśmy się dlaczego wody Gangesu mają moc samooczyszczania się i uzdrawiania kąpiących się w nim ludzi, poznaliśmy losy polskich sierot przebywających w Indiach w czasie II wojny światowej i dowiedzieliśmy się jak żyją indyjscy transwestyci - "hidźra". Według nas "Moje Indie" Jarosława Kreta to dobra książka na ciemne, zimne i deszczowe jesienne wieczory.








 Poprzednie spotkanie...
...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 17 października 2017 roku. Rozmawialiśmy o "Małym życiu" Hanyi Yanagihara. Ze względu na temat książki czytaliśmy ją w skupieniu  i uwadze, często przerywając lekturę i okraszając łzami niektóre jej fragmenty. Nawet w czasie przerw w czytaniu myśleliśmy o bohaterach powieści. Dyskutowaliśmy o tytule książki. Naszym zdaniem "małe życie" to życie codzienne wypełnione pracą i domowymi obowiązkami. Mówiliśmy o  tym jak wielki wpływ mają doświadczenia wyniesione z dzieciństwa na dalsze życie - molestowanie i maltretowanie sprawiło, że Jude zawsze czuł się złym człowiekiem, który nie zasługuje na przyjaźń i miłość.  Zastanawialiśmy się jakie byłoby życie Juda, gdyby los nie zetknął go na studiach z Willemem, Malcolmem, JB, Andym i Haroldem. Naszym zdaniem tylko dzięki trosce i opiece ze strony przyjaciół Jude był w stanie żyć - gdy ich zabrakło on odszedł razem z nimi.
"Małe życie" to książka trudna, do głębi poruszająca, której ślad pozostanie w nas na zawsze.




Powakacyjne spotkanie...
 ...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 12 września 2017 roku. Rozmawialiśmy o  książce Anny Szczęsnej pt. "Gang różowych kapeluszy". Szczegółowa relacja na stronie głównej.

Poprzednie spotkanie...

...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 20 czerwca 2017 roku. Rozmawialiśmy o  książce pt."Brzechwa nie dla dzieci" Mariusza Urbanka. Książka pokazała nam Jana Brzechwę z zupełnie innej strony. W trakcie lektury dowiedzieliśmy się, że jako pierwszy w Polsce zajął się w latach 20-tych prawem autorskim  - przez większość swego życia był radcą prawnym w ZAiKS-ie, że jako twórca literatury dla dzieci uważał się za gorszego od poetów i pisarzy dla dorosłych. W trakcie rozmowy wyszło na jaw, że wcale nie znamy  jego "dorosłego" dorobku.  Dyskutowaliśmy o współpracy Brzechwy z władzami komunistycznymi i jego socrealistycznej twórczości. Doszliśmy do wniosku, że nie zrobił nikomu szkody a pomógł wielu osobom np.: udzielił pożyczki generałowi Kuropiesce, jako radca prawny dbał o dobro artystów np.: wywalczył dla nich emerytury.  Rozmawialiśmy o licznych kobietach i miłościach Brzechwy. To właśnie miłość do Janiny Serockiej pozwoliła mu przetrwać wojnę.  Zastanawialiśmy czy Brzechwa lubił dzieci - naszym zdaniem lubił  ale cudze - z własną córką nawiązał bliższe kontakty dopiero gdy była już dorosła. 




 Spotkanie...
...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 16 maja 2017 roku. Rozmawialiśmy o "Czterech rzęsach nietoperza" Hanny Kowalewskiej.
Książka jest kontynuacją cyklu o Zawrociu. Urzekł nas  piękny styl i język powieści. Podobały nam się rozmowy i dyskusje  bohaterów.
Mówiliśmy o relacjach między Matyldą a jej mamą - czy matka może obdarzyć bezwarunkową miłością  tylko jedno z dzieci. Dyskutowaliśmy na czym polega prawdziwa przyjaźń. Naszym zdaniem "grupa znad jeziora" bezwstydnie wykorzystywała Pawła - był dla nich przepustką do kariery w USA. Straszenie  przez nich spodziewającej się dziecka Matyldy uznaliśmy za wyjątkowo paskudny czyn. Zastanawialiśmy się czy będzie dalszy ciąg "Zawrocia" i jak potoczą się losy głównych bohaterów.   


SPOTKANIE AUTORSKIE Z KATARZYNĄ ENERLICH:                         

27 kwietnia 2017 roku o godzinie 16:30  w ramach działającego przy naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z pisarką Katarzyną Enerlich. Przybyło na nie wiele zwolenniczek  twórczości  naszego gościa. Spotkanie było wspaniałą okazją do bliższego      poznania i rozmowy z  Autorką niezapomnianego cyklu "Prowincji".  Mówiliśmy o początkach  Jej kariery literackiej, rozpoczętej w wieku dwunastu lat artykułem w "Płomyku".  Czytelniczki pytały panią Katarzynę czy przeżyła te same miłosne perypetie co Ludmiła i nie chciały uwierzyć, że wszyscy bohaterowie są fikcyjni. Ciekawiło nas skąd czerpie pomysły swoich książek i w jaki sposób gromadzi do nich materiały. Pytałyśmy czy będzie dalszy tom "Prowincji" - niestety nie.  Zapytana o związki z Łodzią Autorka powiedziała, że pierwsze kontakty z naszym miastem nawiązała  promując Mrągowo i jego wyroby  na Targach Łódzkich. Rozmawialiśmy o mającej się wkrótce ukazać  nowej książce Katarzyny Enerlich  pt. "Wiatr od jezior" opowiadającej o mazurskich Mormonach w XIX wieku.  Na zakończenie  Autorka wpisała się do naszej kroniki i podpisywała swoje książki. 
  









Spotkanie...
 ... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 18 kwietnia 2017 roku.  Rozmawialiśmy o książce Eleny Ferrante pt."Genialna przyjaciólka". Książka bardzo nam się podobała - tak bardzo, że niektóre z Czytelniczek kupiły i przeczytały pozostałe części. Napisana pięknym językiem wspaniale opisuje codzienne życie w biednej dzielnicy powojennego Neapolu. Panująca w niej przemoc  i powiązania ze światem przestępczym odcisnęła złe piętno na jej mieszkańcach a jednak, mimo niesprzyjających warunków przyjaźń dwóch dziewcząt przetrwała. Pod wpływem Lektury powróciły  wspomnienia o naszych  młodzieńczych przyjaźniach.  Rozważaliśmy, którą z przyjaciółek Autorka określiła jako "genialną" Lilę czy Lenu? Zdania były podzielone  - część uznała, że była nią Lenu, która za sprawą pani Oliviero (nauczycielki) zdobyła wykształcenie. Inni uważali, że genialna była Lila - to ona samodzielnie nauczyła się łaciny, greki i angielskiego, jej pomysły był inspiracją dla innych - rysunki zaprojektowanych przez nią butów przyczyniły się do realizacji marzeń jej brata Rina o własnej marce obuwia. Mówiliśmy o przedmiotowym traktowaniu kobiet przez mężczyzn - Stefano w trakcie narzeczeństwa bardzo liczył się ze zdaniem Lilii, jednak po ślubie traktował ją jak swoją własność, z którą może zrobić co zechce.  Zastanawialiśmy  jak dalej potoczą się losy obu dziewcząt i czy Lila się odnajdzie.




Na poprzednim spotkaniu...
 ... Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 21 marca 2017 roku rozmawialiśmy o powieści Elizabeth Gilbert "Ludzie z wysp". Zdania na temat książki były podzielone. Większości Czytelników książka bardzo się podobała - ich zdaniem świetnie ukazuje pracę i życie poławiaczy homarów mieszkających na wyspach Fort Niels i Courne Haven u wybrzeży Maine. Inni uznali ją za długą, nudną i bez akcji.  Dyskutowaliśmy o relacjach łączących mieszkańców obu wysp. Mówiliśmy o podporządkowaniu babki i matki Ruth rodzinie Ellisów - według nas mimo że według prawa należały do niej, to były traktowane jak niewolnice, które całe życie służyły swym panom. Podobała nam się postać głównej bohaterki Ruth Thomas - jej dążenie do niezależności i odwaga do wprowadzania zmian na wyspach. Zastanawialiśmy się jaka będzie przyszłość wysp. Doszliśmy do wniosku,  że tylko napływ świeżych osadników może powstrzymać genetyczną degenerację mieszkańców i w rezultacie upadek wysp.



 
 Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 7 lutego poświęcone było debiutanckiej powieści Umi Sinha "Miejsce na ziemi". Jest to książka utrzymana w narracji dziennika pisanego przez trzy pokolenia jednej rodziny, której losy toczą się w kolonialnych Indiach przełomu XIX i XX wieku oraz w Wielkiej Brytanii. Autorka, której matka jest Hinduską, a ojciec Anglikiem świetnie oddała w swojej książce uczucia człowieka poszukującego swojego miejsca na ziemi. Osadziła fabułę w ciekawych historycznie czasach. Poruszyła wątki drażliwe zarówno dla historii Wielkiej Brytanii jak i Indii. Bohaterowie, których stworzyła to postaci bardzo emocjonalne. Zagubione życiowo, dumne, honorowe, ale również ciepłe i kochające.
Książka bardzo podobała się Klubowiczom. Dyskusja jak zwykle była bardzo ożywiona. Nastąpiła wymiana, czasami bardzo różnych, zdań i opinii odnoszących się do fabuły i bohaterów książki. Nie zabrakło również dyskusji historycznych i nawiązania do współczesności. Klubowicze stwierdzili, że na przestrzeni lat natura człowieka w ogóle się nie zmieniła. Wszystkim polecamy tę książkę na zimowe, długie wieczory. Podróż do gorących Indii z pewnością ociepli mroźną atmosferę jaką mamy za oknem.
 



Pierwsze w 2017 roku spotkanie odbyło się17 stycznia. Rozmawialiśmy o książce Jonasa Jonassona pt."Anders Morderca i przyjaciele oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół". Naszym zdaniem  książka nie dorównuje "Stulatkowi, który wyskoczył przez okno i zniknął"  - brakuje jej "pazura" obecnego w pierwszej książce Jonassona. Ze zdziwieniem czytaliśmy o nietolerancji i prześladowaniach innowierców w dziewiętnastowiecznej Szwecji. Protestantyzm zawsze kojarzył się nam z wolnością, demokracją i tolerancją religijną. Zastanawialiśmy się czy bycie pastorem to zawód czy powołanie i czy można sprawować tę rolę nie wierząc w Boga. Podobało nam się nawrócenie Andersa Mordercy a zwłaszcza jego hasło przewodnie, że lepiej jest dawać niż brać - dawanie daje więcej przyjemności  niż trzymanie pieniędzy w walizce, a największą satysfakcją darczyńcy jest radość obdarowanego.

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które 
odbyło się 6 grudnia 2016 roku rozmawialiśmy o książce Dominiki Stec pt."Słońce w słonecznikach. W trakcie dyskusji okazało się, że autorka to mężczyzna - Zbigniew Wojnarowski. W książce zaskoczył nas opis głównej bohaterki -  67-letnia kobieta została opisana jako niedołężna staruszka. Naszym zdaniem zawiniła tu płeć autora.    Zastanawialiśmy się nad wpływem przypadku na ludzkie życie - jak  by się potoczyły losy bohaterów gdyby Szymon nie musiał jechać po lekarstwa dla chorej cioci ? Rozmowa o wielkiej miłości Teresy do Jacka skłoniła nas do wspomnień o własnych pierwszych uczuciach. Mówiliśmy o nagłej miłości redaktora Jerzego Molgi do Teresy i o poświęceniu  własnego życia w obronie ukochanej. Podziwialiśmy odwagę Kaganka-Kazika, który poznawszy ciemną stronę systemu rzucił legitymację partyjną. Według nas książka "Słońce w słonecznikach" to nie tylko powieść o miłości ale również o trudnej polskiej rzeczywistości i o ludziach, którym przyszło w niej żyć.
 Na koniec spotkania składaliśmy sobie  świąteczne i noworoczne życzenia. 
                                                               Do Siego Roku 2017 !!!


 


 Spotkanie...

... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 8 listopada 2016 roku. Rozmawialiśmy o książce Tonego Horowitza pt."Podróż długa i dziwna : drugie odkrywanie Nowego Swiata".  Według nas zdaniem książka znacznie poszerzyła naszą wiedzę o odkryciach geograficznych i podbojach obu Ameryk przez Wikingów, Hiszpanów i Anglików. Jednak przystępując do czytania myśleliśmy, że będzie to studium socjologiczne opisujące zmiany jakie zaszły w ciągu wieków w społecznościach Indian i Afroamerykanów. W trakcie lektury poraził nas ogrom zła wyrządzonego Indianom przez Europejczyków. Poczuliśmy nawet wstyd, że jesteśmy chrześcijanami. Porównywaliśmy dawną kolonizację Nowego Swiata z obecnym napływem uchodźców do Europy. Według nas, mimo zmiany miejsca i czasu celem nadal jest poprawa warunków ekonomicznych. Dyskutowaliśmy o faktach historycznych i micie - naszym zdaniem zamierzone przez autora skorygowanie mitów nie powiodło się, a nawet budziło sprzeciw dzisiejszych Amerykanów. Podziwem napełnił nas ogrom pracy włożonej przez T. Horowitza, ale doszliśmy do wniosku, że przeciętny Amerykanin nigdy nie sięgnie po jego dzieło.




Spotkanie...

... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 11 października 2016 roku. Rozmawialiśmy o książce Amosa Oza pt."Judasz". Na początku mówiliśmy o podobieństwach i różnicach między opisaną przez Oza Jerozolimą a Jerozolimą zapamiętaną przez Czytelniczki z trakcie wycieczek i pielgrzymek. Dyskutowaliśmy o wątkach autobiograficznych zawartych w powieści. Według nas historia rodzinna Szmuela Asza stanowi odbicie życiorysu Amosa Oza.  Mówiliśmy o Judaszu i roli jaką odegrał w powstaniu chrześcijaństwa. Nie zgodziliśmy się z tezą autora, że Judasz był ukochanym uczniem Jezusa i wszystko co czynił było przez Niego akceptowane. Dla nas postać Judasza zawsze będzie kojarzyła się ze zdradą. Dyskutowaliśmy o tym, kto w powieści jest tytułowym Judaszem - Judasz historyczny czy może Szealtiel Abrabanel, który był przeciwny powstaniu państwa izraelskiego i nawoływał do pokojowego współżycia Żydów i Arabów. Zastanawialiśmy się jak dalej potoczą się losy Szmuela Asza. Naszym zdaniem wyjazd z Jerozolimy wyrwał go  letargu i był początkiem nowego życia.








Powakacyjne spotkanie...

... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 6 września 2016 roku.
Rozmawialiśmy o książce Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera pt."Gaumardżos !". Dyskutowaliśmy o historycznych  podobieństwach między Gruzją a Polską. Zastanawialiśmy się czy tak samo jak mieszkańcy Gori bylibyśmy dumni z takiego krajana jakim był Józef Stalin. Urzekły nas opisywane  w książce  gruzińskie zwyczaje, zabytki i krajobrazy. Czytając książkę mieliśmy ochotę odwiedzić gruzińską łaźnię, wznosić toasty i objadać się smakołykami na "suprze", posłuchać gruzińskich pieśni, zobaczyć herbaciane pola Batumi. Nie podobała nam się szaleńcza jazda górskimi drogami po wypiciu sporej ilości wina.  Według nas "Gaumardżos!" to wspaniała wakacyjna lektura.



Literacki Woodstock
W dniach 27-31.07.2016 r. we Wrocławiu odbył się Literacki Woodstock czyli Ogólnopolski Zlot Członków i Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. W tym wielkim święcie literatury uczestniczyłam również ja czyli moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Była to wspaniała impreza łącząca wszystkich ludzi, którym bliska jest książka, a więc pisarzy i czytelników. W trakcie spotkań autorskich można się było spotkać i porozmawiać z ulubionymi pisarzami np. z Markiem Krajewskim, Marcinem Wrońskim, Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, Sylwią Chutnik, Hanną Cygler. Nawet padający deszcz nie wypłoszył uczestników spotkań z Rosą Montero, Ildefonso Falconesem czy Olgą Tokarczuk. Liczne wykłady ukazały najnowsze trendy panujące w literaturze polskiej i światowej. Ukoronowaniem Literackiego Woodstocku była prapremiera Światowego Hymnu Książki UNESCO wykonanego na wrocławskim Rynku przez uczestników zlotu. Szkoda, że Literacki Woodstock tak szybko się skończył.

Spotkanie...

... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w Noc Bibliotek 4 czerwca 2016 roku o godzinie 20.00. Rozmawialiśmy o książce Eustachego Rylskiego pt. "Na Grobli". Naszym zdaniem jej genezą była fascynacja Rylskiego życiem i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza. Dom "Na Grobli" to "Stawiska", a mieszkający w nim ludzie to rodzina i znajomi Iwaszkiewicza. Dyskutowaliśmy o wpływie jaki wywarła lektura "Chłodnej jesieni" na życie Lutka i Tońki - czy gdyby jej nie przeczytali ich losy byłyby inne?
Zastanawialiśmy się jaki wpływ miała ciągła inwigilacja na twórczość głównego bohatera powieści Aleksandra Sewerynowicza i czy jego niemoc twórcza była karą za podporządkowanie się reżimowi? Mówiliśmy o sposobach na pokonanie demonów czających się na dnie ludzkiej duszy. Według nas ucieczka przed nimi nie pomoże, trzeba odwrócić się i walczyć z nimi twarzą w twarz.


Spotkanie...

... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 17 maja 2016 roku. Rozmawialiśmy o książce Hanny Cygler pt."Odmiana przez przypadki".  Książka rozczarowała nas. Mimo, iż porusza ona wiele współczesnych problemów np.: wzajemnych relacji w rodzinie patchworkowej, nadużyć ze strony polityków czy odpowiedzialności dziennikarskiej, to jednak w porównaniu do  "Złotego Pelikana S. Chwina, wykazuje niedostatki artystyczne i językowe. Naszym zdaniem w powieści występuje zbyt wiele postaci, co powoduje dyskomfort lektury. Nawiązanie do fabuły  innych książek Hanny Cygler sprawia, że jako osobna pozycja jest ona dla Czytelnika trudna do zrozumienia.






Szekspir: człowiek, poeta, dramaturg - prelekcja doktora Wojciecha Woźniaka


Dnia 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 17.00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dr Wojciech Woźniak z IV LO w Łodzi wygłosił bardzo interesującą prelekcję poświęconą twórczości Williama Szekspira. Za najlepszą sztukę Szekspira dr Woźniak uznał "Makbeta".  Głównym wątkiem prelekcji była analiza  zła i przeznaczenia obecnych w "szkockiej sztuce". Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i pozwoliło nam lepiej zrozumieć dzieła Mistrza.



Spotkanie...

... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 5 kwietnia 2016 roku. Rozmawialiśmy o książce Stefana Chwina pt."Złoty Pelikan". Książka urzekła nas pięknem stylu i języka - nie było w niej - jak powiedział Czytelnik - "ani jednego zbędnego słowa". W trakcie długiej dyskusji nie udało nam się dogłębnie omówić wszystkich występujących w niej wątków. Mówiliśmy o znaczeniu tytułu książki. Na początku  myśleliśmy, że "złoty pelikan" to ptak o niespotykanym upierzeniu lub wisiorek ze złota. W trakcie lektury okazało się, że jest to złote pióro marki "Pelikan" - według nas symbol przeznaczenia. Właśnie tym piórem Jakub stawiał oceny w arkuszach egzaminacyjnych. Mówiliśmy o przypadku w życiu człowieka - czy życie Jakuba zmieniłoby się gdyby nie spotkał na dworcu bezdomnej Hildy, a pogoda w trakcie egzaminów była inna? Dyskutowaliśmy o wpływie naszych uczynków na losy innych ludzi - czy możemy przewidzieć ich skutki?  Rozmawialiśmy o poczuciu winy  Jakuba i szukaniu przez niego odkupienia. Naszym zdaniem tym odkupieniem była miłość Natalii. Dzięki tej miłości  w chwili śmierci doświadczył jedności z Bogiem.



Spotkanie...
...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 1 marca 2016 roku. Rozmawialiśmy o książce Grażyny Plebanek pt."Przystupa". Książka nam się podobała, choć  niektórym Czytelnikom wydała się smutna. Próbowaliśmy odgadnąć jak miała na imię główna bohaterka - Przystupa to jej nazwisko. Podziwialiśmy zdolności językowe Przystupy. Mówiliśmy o polskich emigrantach pracujących nielegalnie w krajach Unii Europejskiej - za niską płacę robią wszystko, często narażeni na szykany i molestowanie ze strony pracodawców ,tak jak to miało miejsce w domu pani Hyry. Zastanowił nas fakt, że najbardziej skorzy do wyzysku są rodacy emigrantów. Mówiliśmy o roli przypadku w życiu Przystypy - przypadkiem znalazła pracę, przypadek sprawił, że wyjechała do Szwecji, przypadkiem napotkała na swej drodze pomocnych ludzi i znalazła przyjaźń. Podobało nam się, że mimo oddalenia zachowała kontakt z rodziną. Dyskutowaliśmy o dalszych losach bohaterki, czy wróci do pani Słabej, czy kresem jej zawodowej kariery będzie sprzątanie domów w Anglii?






 Spotkanie...
... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 9 lutego 2016 roku.  Rozmawialiśmy o książce Beaty Pawlikowskiej pt."Teoria bezwzględności, czyli jak uniknąć końca świata". Zdania na jej temat były podzielone. Dla niektórych Czytelników książka poruszała zbyt wiele zagadnień,  którym można by poświęcić osobną rozprawę. Innym książka się podobała, a  wskazówki zawarte w rozdziale "Prawda uniwersalna"  uznali za przewodnik jak uniknąć końca świata.
Według nas "Teoria bezwzględności" powstała na fali lęków związanych z mającym nadejść w grudniu 2012 roku końcem świata i nie dorównuje podróżniczym książkom Beaty Pawlikowskiej. Gloryfikacja życia Indian Ameryki Południowej, naszym zdaniem świetnie odzwierciedla powiedzenie, że "wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma".



 Pierwsze w 2016 roku spotkanie...
  .... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 5 stycznia 2016 roku. Rozmawialiśmy o książce Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenka pt."Nie idź tam człowieku! Santiago de Compostela". Książka nas urzekła.Wytrzymała nawet porównanie z "Pielgrzymem" Paula Coelho. Napisana prostym, zwykłym językiem w pełni oddaje trudy drogi na najstarszym szlaku pielgrzymkowym Europy.  Dyskutowaliśmy o powodach skłaniających ludzi do wędrówki. Mówiliśmy o cudach zdarzających  się pielgrzymom  - takim cudem było według nas to, że Autor z bolącym palcem u nogi przeszedł cały etap, że znalazł lekarza i otrzymał pomoc. Rozmawialiśmy o wewnętrznej przemianie jakiej ulegają ludzie w trakcie Drogi i o tym, że"iść jest ważniejsze niż dojść". Wzruszyły nas łzy radości  wylane w czasie mszy dla pielgrzymów w Santiago de Compostela. Pod wpływem lektury dzieliliśmy się wspomnieniami z naszych własnych pielgrzymek. Naszym zdaniem "Nie idź tam Człowieku!" to wspaniała książka, która napełnia Czytelnika radością i dobrą energią.




Ostatnie w 2015 roku spotkanie...

... Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 8 grudnia 2015    roku. Rozmawialiśmy o książce Umberto Eco pt. "Temat na pierwszą stronę".
Powieść nam się podobała, chociaż po autorze  tej klasy spodziewaliśmy się czegoś więcej.  Zastanawialiśmy się, ile prawdy zawierają wiadomości prezentowane w radiu, prasie i telewizji. Książka Eco pokazała nam skalę i sposób  w jaki dzisiejszy odbiorca jest manipulowany przez media. Zamieszczenie w gazecie  określonej wiadomości  często służy ukrytym celom wydawcy lub związanych z nim grup nacisku.  Rozmawialiśmy  o zakulisowych spiskach, które mają wpływ na życie zwykłych ludzi.  Żal nam było Mai, której marzenia o pracy w "prawdziwej gazecie" nie spełniły się. Przeraziło nas, że dla Mai i  Colonny idealnym państwem do normalnego życia jest kraj w Ameryce Południowej i Środkowej, "gdzie nie ma tajemnic, gdzie wszystko odbywa się w świetle słońca. Policja twierdzi, że jest skorumpowana zgodnie z regulaminem, rząd współdziała ze światem przestępczym w myśl konstytucji, banki utrzymują się z prania brudnych pieniędzy" i że w niedługim czasie Włochy staną się takie same. 
 Na koniec spotkania składaliśmy sobie  świąteczne i noworoczne życzenia. 
                                                               Do Siego Roku 2016 !!!




             
 Spotkanie...
..Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 3 listopada 2105 roku. Dyskutowaliśmy o "Podróży Enrique" Soni Nazario. Jeszcze parę lat temu problem emigrantów nas nie dotyczył, jednak  tegoroczne wydarzenia zmusiły nas do zmierzenia się z nim. Mówiliśmy o naszym postrzeganiu "obcych", czy chętnie gościmy ich wśród nas.  Z jednej strony zgadzamy się udzielać pomocy uchodźcom, z drugiej zdajemy sobie sprawę, że Unia Europejska nie jest w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących. Rozmawialiśmy w jaki sposób funkcjonujący  stereotyp "obcego" wpływa na nasz stosunek do emigrantów. Doszliśmy do wniosku, że łatwiej nam zaakceptować osoby pochodzące z krajów o zbliżonej do naszej kulturze,  mające te same zasady i wartości co my.  Zastanawialiśmy się,  co my zrobilibyśmy na miejscu Lourdes. Wybór  - zostawić dzieci i wyjechać, zapewniając im byt, a zostać i skazać je na nędzę  - jest według nas wyborem  tragicznym i przerażającym. Dyskutowaliśmy o emocjonalnych i społecznych skutkach emigracji - traumie porzuconego dziecka i poczuciu winy matki.  Mówiliśmy o tęsknocie Enrique za matką i determinacji. która pchnęła go do niebezpiecznej podróży. Wzruszyło nas spotkanie Lourdes z niewidzianą od siedemnastu lat córką Belky. Porównywaliśmy  postawę władz i mieszkańców różnych stanów wobec nielegalnych emigrantów - w stanie Chiapas okradają ich i mordują, a ludność Oaxaki i Veracruz daje im jedzenie, odzież i schronienie. Podziwialiśmy odwagę autorki, która sama odbyła podróż na dachach pociągów, dzieląc z emigrantami głód, chłód i niebezpieczeństwa. Naszym zdaniem "Podróż Enrique" to książka wartościowa, która pozwala z innej strony spojrzeć na problem współczesnej emigracji.




 Spotkanie...

...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 13 października 2015 roku. 
Na początku dzieliliśmy się wrażeniami ze spotkania autorskiego z Panią Grażyną Jeromin-Gałuszką. Autorka bardzo nas ujęła swoją bezpośredniością i bezpretensjonalnością. Okazało się, że jest normalną kobietą, która uprawia warzywa, kosi trawę i robi przetwory na zimę. W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o "Długim lecie w Magnolii" i innych książkach autorki.
Mówiliśmy o książkach, które najbardziej nam się podobały, wymienialiśmy swoich ulubionych bohaterów - tu zdecydowaną liderką była Czesia Gawlińska z "Magnolii" i "Długiego lata w Magnolii". Podobała nam się jej empatia i bezinteresowna pomoc. Nasze uznanie zyskała również Fryderyka, która przygarnęła do swojego domu Małgorzatę i jej córeczkę Adelę. Dyskutowaliśmy o bohaterkach "Złotego snu". Zastanawialiśmy się czy Ada zginęła przypadkiem, czy było to morderstwo? Ogólnie mówiąc podobała nam się większość postaci stworzonych przez Grażynę Jeromin-Gałuszkę. Mimo swoich błędów i niedostatków zasługują na sympatię czytelników.

 






Spotkanie autorskie 

Dnia 7 października 2015 roku o godz. 16:30, w ramach DKK, odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin-Gałuszką. 
Czytaj więcej... 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz