28 marca 2014

Wiosenne spotkania

Wszyscy jesteśmy spragnieni ciepła, słońca, widoku zielonych liści i długich spacerów. Dlatego z wielką radością przywitaliśmy wiosnę na zajęciach z przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego 121 i uczniami Szkoły Podstawowej nr 166. Wiosenne spotkania z książką o Kubusiu Puchatku i wierszami polskich poetów podobały się zarówno starszym jak i młodszym uczestnikom. Dzieci utrwaliły sobie podstawowe wiadomości o omawianej porze roku, doskonale znały i rozumiały przysłowia o wiosennych miesiącach.
Na zakończenie każdego spotkania dzieci wykonywały portrety Pani Wiosny na papierowych talerzykach, a słodkie cukierki umiliły im rozstanie z biblioteką :)
 Do zobaczenia na następnych zajęciach!








26 marca 2014

Bezpieczeństwo przedszkolaka poza domem


To już nasze kolejne spotkanie poświęcone zasadom bezpieczeństwa. Wiosna i lato to czas wycieczek, jazdy na rowerze i zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 43  dowiedziały się jak być bezpiecznym poza domem np.: nigdy nie wolno wsiadać do samochodów z obcymi osobami, nie należy brać od nieznajomych cukierków ani zdradzać im adresu zamieszkania. Przed jazdą na rowerze zawsze zakładamy kask rowerowy i ochraniacze na łokcie i kolana, a w trakcie pływania łódką nosimy kamizelkę ratunkową. Pamiętamy też o zapinaniu pasów, gdy podróżujemy samochodem,  a na placu zabaw zachowujemy bezpieczną odległość od karuzeli i huśtawek. Przyswojenie tych wszystkich zasad ułatwiały dzieciom kolorowe plansze z obrazkami. Utrwaleniu zdobytej wiedzy służyło kolorowanie ilustracji przedstawiających zasady bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że nasze zajęcia sprawią, że zabawy poza domem będą wesołe i bezpieczne.
Zajęcia odbyły się w oparciu o książki: "Opowiadania dla przedszkolaków" Renaty Piątkowskiej, "Wycieczka misia Maćka" oraz "Sam(a) dbam o swoje bezpieczeństwo".






25 marca 2014

Leśmian - poeta osobliwy

Już po raz kolejny spotkaliśmy się w naszej bibliotece z dr. Wojciechem Woźniakiem na prelekcji z cyklu "Stare lektury na nowo odczytane". Tym razem rozmawialiśmy o poezji Bolesława Leśmiana, w której odnajdziemy cechy charakterystyczne dla ducha epoki Młodej Polski. Czyli modę na Bergsona (wiersz "Szewczyk"), odnowienie zainteresowania ludowością ("Dusiołek", "Piła") oraz lęk i fascynację zaświatem ("Prolog"). Również życie osobiste poety nie było bez znaczenia i miało wpływ na jego twórczość. Miał poczucie znikomości ze względu na swoją mikrą sylwetkę ("Dwoje ludzieńków"), nie omijały go kłopoty osobiste i zawodowe oraz tragedie rodzinne ("Com uczynił...").
Na następne spotkanie umówiliśmy się w maju i będziemy rozmawiać o "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.     


17 marca 2014

Seniorzy w bibliotece

Uczestnicy zajęć komputerowych "Do Internetu jeden krok!" realizowanych w naszej bibliotece w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans oraz prowadzący tzw. Latarnik p. Przemysław Klimczak:







11 marca 2014

Maluchy w bibliotece

Piękna pogoda nastraja do wycieczek i dlatego dzisiaj po raz pierwszy odwiedziły nas dzieci z grupy I Przedszkola Miejskiego nr 73. Wycieczka maluchów obejrzała bibliotekę i jej zbiory, poznała zasady zapisu do biblioteki oraz wypożyczeń książek, wysłuchała wierszyków o wiośnie i pięknie kolorowała obrazki związane z tą porą roku. Umówiliśmy się na następne spotkanie. 






4 marca 2014

Konopnicka - pisarka ciągle frapująca


Dnia 25 lutego 2014 roku odbyła się prelekcja dr. Wojciech Woźniaka z cyklu "Stare lektury na nowo odczytane" poświęcona twórczości Marii Konopnickiej. W powszechnym przekonaniu jej utwory, to nudne  i przestarzałe lektury szkolne. Wykład dr. Woźniaka wyprowadził nas z tego błędnego poglądu. Uważna lektura i analiza wierszy Konopnickiej pozwoliła nam docenić ich piękno. Autorka objawiła nam się jako pisarka wszechstronna  (tworzyła poezję dla dorosłych  i dla dzieci, bajki, nowele i opowiadania), wpisująca się w nurt kultury Śródziemnomorza, czerpiąca z filozoficznej myśli europejskiej.