26 listopada 2013

Z pogodą za pan brat

Z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 121 rozmawialiśmy ostatnio o pogodzie. Wbrew pozorom pogoda jest i to zawsze, tylko czasem ładna a czasem brzydka, ale jest. Razem z miśkiem Maćkiem udaliśmy się na wycieczkę w góry, aby nauczyć się rozpoznawać pogodę. Czytaliśmy też wiersze o różnych zjawiskach atmosferycznych i poznawaliśmy ich symbole, a potem rozwiązywaliśmy pogodowe zagadki. Zastanawialiśmy się jaki wpływ ma pogoda na samopoczucie i zachowanie się ludzi, np.: Eskimosi chodzą grubiej ubrani od mieszkańców ciepłych krajów. Również w Polsce dostosowujemy swój ubiór do warunków atmosferycznych. Na koniec zajęć kolorowaliśmy rysunek tęczy, która jest zwiastunem ładnej pogody. W zapamiętaniu kolejności występujących w niej kolorów pomogło nam opowiadanie o krasnoludku i smerfach - nikt się nie pomylił.    

19 listopada 2013

Uczeń chodzi po Łodzi

Łódź to piękne miasto. Każdy z nas to wie, ale kiedy mamy oprowadzić po niej turystów, to często nie wiemy co pokazać. Przecież Łódź to nie tylko Manufaktura. Razem z uczniami klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 166 w Łodzi poznawaliśmy historię i zabytki naszego miasta. W tym celu wyruszyliśmy na wirtualny spacer. Zaczęliśmy od Placu Wolności, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Kanału "Dętkę", podziwialiśmy stary Ratusz i pomnik Tadeusza Kościuszki. Potem powędrowaliśmy na południe ulicą Piotrkowską. Przysiedliśmy na "Ławeczce Tuwima", obejrzeliśmy Bazylikę Archikatedralną  i Grób Nieznanego Żołnierza, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że był to pierwszy tego rodzaju pomnik w Polsce. Zwiedziliśmy "Białą Fabrykę", w której mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa - jedyne takie w Europie. Naszą wędrówkę zakończyliśmy na ul.Targowej 1/3, gdzie  ma swoją siedzibę Studio Filmowe Semafor i Muzeum Bajki. W celu utrwalenia świeżo nabytych wiadomości układaliśmy z puzzli fotografie oglądanych miejsc.


15 listopada 2013

Kolejne spotkanie z Tuwimem

Tuwim, Tuwim , Tuwim... i następne z nim spotkanie, na które do naszej biblioteki przyszły tym razem dzieci z Tęczowego Przedszkola nr 43. Czy poeta lubił dzieci? To pytanie ciekawe i warto się nad nim zastanowić. "Zosia Samosia", "Idzie Grześ przez wieś" czy "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci" to portrety dziecięcych wad i przywar? Chyba tak. Jednak dzieciom się wiele wybacza i na wiele pozwala, bo przecież to nasza przyszłość. Przedszkolaki, których gościliśmy z dużym zainteresowaniem  wysłuchały wierszyków poety, rozwiązywały zagadki oraz malowały postacie z bajek Tuwima. Była również inscenizacja "Rzepki", a potem wszyscy wybraliśmy się "Lokomotywą" w podróż po bibliotece. Na koniec dzieciaki odśpiewały swoją ulubioną piosenkę przedszkolną i wszyscy robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. 





14 listopada 2013

Zajęcia komputerowe "Do Internetu jeden krok!"

Od września w naszej bibliotece odbywa się, w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans, bezpłatny kurs komputerowy dla dorosłych 50+. Program realizowany jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie "Miasta w Internecie", a jego celem jest edukacja cyfrowa Polaków. Nasz kurs prowadzi informatyk p. Przemysław Klimczak tzw. Latarnik. Kurs odbywa się raz w tygodniu (środa) w dwóch grupach: początkującej (godz. 16) i zaawansowanej (godz. 17). 








Norwid nie taki straszny

Spotkaliśmy się na kolejnej prelekcji dr. Wojciecha Woźniaka z cyklu "Stare lektury na nowo odczytane".

Tym razem mówiliśmy o życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Uchodzi on za poetę trudnego i niezrozumiałego, jednak  wykład dr. Woźniaka "rozjaśnił" nam w głowie i pokazał jak należy odczytywać utwory Norwida. Niewątpliwie na powszechnym odbiorze jego dorobku zaważył trudny charakter i głuchota poety, ale ostatnio obserwujemy wzrost zainteresowania jego twórczością .