4 lipca 2013

Spacer śladami Michaliny Wisłockiej

Wakacje w naszej bibliotece rozpoczęły się spacerem przypominającym postać Michaliny Wisłockiej, autorki głośnej swego czasu "Sztuki kochania". Ta pionierka seksuologii i działaczka na rzecz świadomego macierzyństwa urodziła się w nieistniejącym już dziś budynku szkolnym przy ulicy Klonowej w Łodzi, w służbowym mieszkaniu, które przysługiwało jej ojcu - nauczycielowi. Po awansie ojca rodzina przeprowadziła się do mieszkania przy ulicy Wspólnej, budynek stoi do dziś.
Spacer został zrealizowany w ramach Łódzkiego Szlaku Kobiet będącego inicjatywą Kolektywu "Kobiety znad Łódki". Grupa ta ma charakter nieformalny i zajmuje się poszukiwaniem niezwykłych kobiecych postaci z historii Łodzi oraz przywracaniem pamięci o nich.
Inicjatorką imprezy w bibliotece była czytelniczka dr Izabela Desperak, socjolog na Uniwersytecie Łódzkim. Najpierw w bibliotece odbyła się pogadanka o autorce, a następnie grupa 20 osób wyruszyła na godzinną wycieczkę. Byliśmy na ulicy Klonowej, gdzie urodziła się Wisłocka, później ulicą Lutomierską przeszliśmy do granic getta łódzkiego. Tutaj dowiedzieliśmy się, że w jednej z kamienic mieszkały siostry Franza Kafki. Dalej poszliśmy do parku przy ulicy ks. Brzóski, do pałacyku Anstadta, gdzie kiedyś był Dom Kultury, a obecnie niestety zabytek chyli się ku upadkowi. Następnie doszliśmy do ulicy Wspólnej, do Szkoły Podstawowej nr 101, gdzie ojciec Michaliny Wisłockiej - Jan Braun był dyrektorem. Jest to jedna z najstarszych szkół w Łodzi. Została tam zorganizowana wystawa poświęcona rodzinie Braunów, z której pochodzi Wisłocka oraz jej bratanica, scenografka Ewa Braun, zdobywczyni Oscara za scenografię do filmu "Lista Schindlera". Tutaj nastąpił kres naszej wędrówki i bogatsi w wiedzę o okolicy i ludziach, którzy kiedyś tu mieszkali udaliśmy się do domów.